Polskie Małe i Wspaniałe, czyli Mondrian w ogrodzie

Mondrian w ogrodzie

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy dodatkowego pokoju, zacisznej przestrzeni biurowej, bawialni dla dzieci czy po prostu miejsca do wypoczynku i rozkoszowania się naturą, ta mobilna samotnia z pewnością tego dostarczy. Małą, przenośną konstrukcję zaprojektował architekt Mariusz Kuźniak, właściciel gliwickiej pracowni DesignOff. Bryła ma wygląd prostego, skandynawskiego budynku, z dwuspadowym dachem. Wyróżniają ją trzy elementy: wyposażona jest w koła, pozwalające na jej dowolne ustawienie w ogrodzie w zależności od potrzeb, transparentne wnętrze uzyskane za sprawą zasłon z przezroczystej folii a jej boczne elewacje stanowi bardzo rozpoznawalna grafika Mondriana.

Nie bez powodu architekt wybrał dzieło znanego holenderskiego artysty. Podobnie, jak bryła tego projektu, grafika Mondriana oparta jest na prostocie, redukcji kształtów do linii i prostokątów. Mondrian stosował asymetryczną równowagę i uproszczenia obrazowe, które miały decydujące znaczenie dla rozwoju sztuki współczesnej. Stał się ikoną, a jego rozpoznawalne kompozycje oparte na podstawowych barwach, do dziś odciskają swoje piętno na kulturze popularnej.

Mondrian zderzał ze sobą elementy pionowe i poziome, które reprezentowały przeciwstawne siły: pozytywne i negatywne, dynamiczne i statyczne, męskie i kobiece.

Prace Pieta Mondriana są dziś odnoszone do świata czystej abstrakcji. Podobnie abstrakcyjny wydaje się pomysł umieszczenie jego dzieła w zwyczajnym ogrodzie. Nic bardziej mylnego, sam Mondrian, pisarz i teoretyk, wierzył, że sztuka odzwierciedla duchową naturę przyrody. Uprościł tematy swoich obrazów w najbardziej podstawowych elementach, aby ujawnić istotę tajemniczej energii w równowadze sił, które rządzą naturą i wszechświatem.

DesignOFF
mgr inż. arch. Mariusz Kuźniak
tel. kom. (+48) 502 823 198
designoffgroup@gmail.com
www.designoff.com.pl
www.designoff.eu
www.designoff.pl
www.facebook.com/ProjektowanieDomowWnetrzOgrodowDesignoff